جمعه , سپتامبر 20 2019
Breaking News
Home / علوم انسانی / مقاله خشونت خانگی علیه زنان به صورت word

مقاله خشونت خانگی علیه زنان به صورت word

مقاله خشونت خانگی علیه زنان به صورت word

دسته بندیعلوم انسانی
فرمت فایلdoc
حجم فایل26 کیلو بایت
تعداد صفحات29
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

مقاله خشونت خانگی علیه زنان به صورت word

دارای 29 صفحه

فرمت فایل :doc

فهرست

مقدمه

ضرورت و اهمیت مساله

روش تحقیق

واحد آماری

نتایج کلی حاصل از پژوهش ها

علل بروز خشونت خانگی

سوالات تحقیق

یافته های تحقیق

منابع و مآخذ

قسمتی از متن :

مقدمه

در میان انواع خشونت ها اعم از خانوادگی اجتماعی و دولتی خشونت های خانوادگی یك آسیب جدی اجتماعی است كه با وجود پیشرفت های فرهنگی و فكری همچنان در جامعه خودنمائی می كند. این نوع خشونت فقط مختص به زندگی شهری یا روستائی نیست . همسرآزاری فراتر از مرزهای طبقاتی و نژادی است. خشونت خانوادگی خشونتی است كه در محیط خصوصی به وقوع می پیوندد. این واقعیت كه زنان آسیب دیده خشونت مردان هستند تا دهه هفتاد پوشیده مانده بود (ابوت و والاس) خشونت در ابعاد مختلف فرهنگی رخ می دهد و به طبقه خاصی اختصاص ندارد . اگرچه پدیده خشونت علیه زنان در تمامی جوامع امری شایع است اما هرچه جوامع فقیرتر سنتی تر و از نظر فرهنگی در سطحی پائین تر باشند فراوانی و شدت خشونت علیه زنان بیشتر و پیامدهای آن نیزافزون تر می شود . در حدود سه دهه است كه خشونت خانوادگی مورد توجه محققان قرار گرفته است . خشونت خانگی در بررسی حاضر مختص به خشونت شوهرعلیه زن در حوزه خانواده است . در این تحقیق مابه بررسی پدیده همسرآزاری می پردازیم . همسرآزاری شامل بدرفتاری علیه طرف مقابل )همسر) در هر نوع رابطه نزدیك و صمیمی خشونت در خانواده و خشونت علیه همسر است . همسرآزاری می تواند اشكال گوناگون بدنی كلامی عاطفی روانی جنسی و اقتصادی داشته باشد . در روابط زناشوئی سوﺀ رفتار با همسر مشكلی جدی است كه می تواند تاثیر اساسی بر سلامت جسمی و روانی خانواده داشته باشد.

طبق آمار منتشر شده به وسیله سازمان بهداشت جهانی( word health organization ) (1997) از هر سه زن یك زن در طول زندگی خود مورد خشونت خانگی واقع می شود . حدود یك چهارم از زنان آمریكائی در طول 12 ماه حداقل یك بار مورد ضرب وشتم شدید همسرانشان قرار می گیرند. در ایران بحث های مربوط به خشونت علیه زنان چندان مورد توجه نبود و با بررسی پیشینه تحقیقات خشونت خانگی صحت این مطلب مورد تائید است . در سالهای اخیر با توجه به گسترش حضور زنان در صحنه های فرهنگی ، اجتماعی و دانشگاهی و ایجاد رشته های مختص زنان ( رشته مطالعات زنان) بحث های مربوط به همسرآزاری در قالب طرحهای تحقیقاتی و پایان نامه های دانشجوئی وحتی به شكل طرح ملی دنبال می شود و از شكل بحث های ژورنالیستی داستانی تا حد زیادی خارج شده است . هر چند كه خشونت خانگی در خانواده ها امری نهانی است و موارد شكایت از پدیده همسرآزاری بسیار كمتر از موارد واقعی است و در اكثر موارد زنان به دلیل حفظ كانون و شان خانواده خشونت خانگی را پنهان می كنند .

در قطنامه ( رفع خشونت علیه زنان ) مجمع عمومی سازمان ملل در سال 1993 در تعریف خشونت آمده است : ( هر گونه رفار خشونت آمیزی كه بر اساس جنسیت انجام می شود و نتیجه احتمالی آن آزار جسمی ، جنسی یا روانی زنان یا آسیب دیدن آنان باشد كه این رفتارها شامل تهدید به اعمالی از قبیل زورگوئی یا محدود كردن خودسرانه دیگران از آزادی – چه در عرصه عمومی و چه در عرصه خصوصی است ( جرم شناسی خشونت خانگی).

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

About جزوه

Check Also

دانلود. پاورپوینت فصل چهارم کتاب تئوری حسابداری مالی کریگ دیگان با عنوان تئوری های هنجاری حسابداری – حسابداری تغییر قیمت ها

پاورپوینت فصل چهارم کتاب تئوری حسابداری مالی کریگ دیگان با عنوان تئوری های هنجاری حسابداری …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *