سه شنبه , جولای 16 2019
Breaking News
Home / علوم انسانی / مبانی نظری و پیشینه تحقیق برنامه ریزی روستایی و توسعه روستایی

مبانی نظری و پیشینه تحقیق برنامه ریزی روستایی و توسعه روستایی

مبانی نظری و پیشینه تحقیق برنامه ریزی روستایی و توسعه روستایی

دسته بندیعلوم انسانی
فرمت فایلdoc
حجم فایل99 کیلو بایت
تعداد صفحات46
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

عنوان: مبانی نظری و پیشینه تحقیق برنامه ریزی روستایی و توسعه روستایی

فرمت فایل: word

تعداد صفحات: 46

پرفسور جرالدمی یر معتقد است ارائه تعریفی دقیق و جامع از توسعه اقتصادی بسیار مشکل است. بنابراین وی توسعه اقتصادی را چنین تعریف می کند:

«فرآیندی که موجب آن درآمد واقعی سرانه در یک کشور در دورانی طولانی افزایش یابد». منظور از فرآیند روابط علت و معلولی و بهم پیوسته، عمل نیروهای معینی در طول زمان است.

می یر معتقد است که افزایش درآمد ملی واقعی سرانه به تنهایی شرط کافی برای توسعه نمی باشد زیرا توسعه اقتصادی باید همراه با افزایش رفاه اقتصادی باشد و افزایش درآمد ملی سرانه تنها یکی از عوامل مهم رفاه اقتصادی است و نه همه آن. زیرا افزایش رفاه اقتصادی علاوه بر افزایش درآمد واقعی سرانه به توزیع مناسب و مطلوب درآمد بستگی دارد. چرا که ممکن است درآمد ملی افزایش یابد ولی توزیع مناسب آن منجر به تجمع درآمد در دست عده ای خاص شود که این به معنای توسعه و افزایش رفاه اقتصادی نیست.

جاناتان لمکو بیان می دارد: توسعه اقتصادی اصطلاحی است عام که در مورد شماری از مطالب گوناگون بکار می رود. این مطالب گسترش دامنه کاربرد سرمایه را در بر می گیرد. توسعه اقتصادی مستلزم تحولات ساختاری به گونه ای است که تولید کالا و خدمات به صورت انبوه افزایش یابد. البته لمکو در برداشت خود از توسعه اقتصادی تنها افزایش تولید را هدف قرار داده است، در حالی که در بسیاری از کشورهای در حال توسعه افزایش تولید و کاربرد ماشین آلات منجر به افزایش بیکاری و کاهش میزان اشتغال شده است. بنابراین در توسعه اقتصادی نه تنها تولید بلکه عوامل جانبی آن مانند اشتغال، درآمد سرانه، رفاه کارگران و کارکنان و همچنین محیط زیست مطرح می شود، یعنی توسعه اقتصادی جنبه کیفی نیز داشته و بر سایر مسائل جامعه احاطه دارد. توسعه اقتصادی در حقیقت اهدافی را برای تأمین رفاه و آسایش همگانی در نظر دارد (مطیعی لنگرودی،1383، ص 36).

2-3 برنامه ریزی روستایی

برنامه ریزی روستایی تعیین یک طرح مشخص و یک الگوی صریح جهت توسعه و شکوفایی زندگی روستایی، با پیش بینی و آینده نگری مسایل خاص اجتماعی و اقتصادی جهت توسعه است. بدون شک برنامه ریزی روستایی نمی تواند بدون توجه به امکانات مادی و انسانی موجود صورت گیرد. بنابراین هدف اساسی در برنامه ریزی روستایی ایجاد شرایطی است که بتوان از امکانات موجود حداکثر استفاده را برده و در کوتاهترین مدت ممکن به هدف تعیین شده که همانا رشد و توسعه در زندگی روستایی است رسید.

فهرست مطالب

پیشینه تحقیق

نظریه های توسعه

نظریه‎های توسعه اقتصادی

برنامه ریزی روستایی

توسعه روستایی

ضرورت برنامه ریزی توسعه روستایی

مفهوم توسعه روستایی

توسعه اقتصادی

انواع سیستم های کشاورزی

منابع و مأخذ

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

About جزوه

Check Also

دانلود. پاورپوینت فصل چهارم کتاب تئوری حسابداری مالی کریگ دیگان با عنوان تئوری های هنجاری حسابداری – حسابداری تغییر قیمت ها

پاورپوینت فصل چهارم کتاب تئوری حسابداری مالی کریگ دیگان با عنوان تئوری های هنجاری حسابداری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *