شنبه , سپتامبر 21 2019
Breaking News
Home / کامپیوتر و IT / دانلود پاورپوینت هارد دیسک

دانلود پاورپوینت هارد دیسک

دانلود پاورپوینت هارد دیسک

دسته بندیکامپیوتر و IT
فرمت فایلppt
حجم فایل233 کیلو بایت
تعداد صفحات39
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

Hard disk

بر روی هر کامپیوتر حداقل یک هارد دیسک وجود دارد. برخی از سیستمها ممکن است دارای بیش از یک هارد دیسک باشند. هارد دیسک یک محیط ذخیره سازی دائم برای اطلاعات را فراهم می نماید . اطلاعات دیجیتال در کامییوتر می بایست بگونه ایتبدیل گردند که بتوان آنها را بصورت دائم بر روی هارد دیسک مغناطیسی ذخیره کرد.

مبانی هارد دیسک :

هارد دیسک در سال 1950 اختراع گردید. هارد دیسک های اولیه شامل دیسک های بزرگ با قطر 20 اینچ ( 50/8 سانتیمتر) بوده و توان ذخیره سازی چندین مگابایت بیشتر را نداشتند. به این نوع دیسک ها در ابتدا ” دیسک ثابت ” می گفتند. در ادامه بمنظور تمایز آنها با فلاپی دیسک ها از واژه ” هارد دیسک ” استفاده گردید. هارد دیسک ها دارای یک )Platter صفحه ) بمنظور نگهداری محیط مغناطیسی می باشند. عملکرد یک هارد دیسک مشابه یک نوار کاست بوده و از یک روش یکسان برای ضبط مغناطیسی استفاده می نمایند. هارد دیسک ونوار کاست از امکانات ذخیره سازی مغناطیسی یکسانی نیز استفاده می نمایند.در چنین مواردی می توان بسادگی اطلاعاتی را حذف و یا مجددا” بازنویسی کرد. اطلاعات ذخیره شده بر روی هر یک از رسانه های فوق ، سالیان سال باقی خواهند ماند .

هارد دیسک

یک هارد دیسک پیشرفته قادر به ذخیره سازی حجم بسیار بالائی از اطلاعات در فضائی اندک و بازیابی اطلاعات با سرعت بسیار بالا است . اطلاعات ذخیره شده برروی هارد دیسک در قالب مجموعه ای از فایل ها ذخیره می گردند. فایل نامی دیگر برای مجموعه ای از بایت ها است که بنوعی در آنها اطلاعاتی مرتبط به هم ذخیره شده است . زمانیکه برنامه ای اجراء و در خواست فایلی را داشته باشد، هارد دیسک اطلاعات را بازیابی و آنها برای استفاده پردازنده ارسال خواهد کرد . برای اندازه گیری کارآئی یک هارد دیسک از دو روش عمده استفاده می گردد:

میزان داده (Data rate) . تعداد بایت هائی ارسالی در هر ثانیه برای پردازنده است . اندازه فوق بین 5 تا 40 مگابایت در هر ثانیه است .

زمان جستجو (Seek Time) . مدت زمان بین درخواست یک فایل توسط پردازنده تا ارسال اولین بایت فایل مورد نظربرای پردازنده را می گویند.

هارد وشرایط استفاده

1- شرایط حمل هارد دیسك

جهت حمل از كیسه های آنتی استاتیك استفاده كنید “مانند پلاستیك اولیه خود هارد)اگر كامپیوتر روشن است قبل از اینكه هارد را جدا كنیم آن را به حالت پارك ببرید(توضیح : در صورتی كه شما كامپیوتر را شات داون كرده باشید و از خاموش شدن كامپیوترتان حداقل ۱۶ ثانیه گذشته باشد هاردتان پارك شده است) وسپس نسبت به حمل آن اقدام نمائید.

برای مسافتهای طولانی از بسته بندی خود شركت تولید كننده استفاده كنیم.

2 – شرایط نگهداری هارد دیسك

هنگام كار دیسك سخت باید دما بین ۵ تا ۵۵ درجه و رطوبت بین 5 تا 95 درصد باشد.

هنگام نگهداری دیسك سخت باید دما بین 40- تا65 درجه و رطوبت بین 5 تا 95 درصد باشد.

3 – شرایط وصل كردن به كامپیوتر

باید قبل از دست زدن و نصب در كیس از سیم ارتباط زمین با بدن استفاده نمود تا الكتریسیته ساكن باعث آسیب رساندن به هارد نشود.

دیواره كناری هارد با دست بگیریم و آن را جابجا كنیم و به هیچ وجه به برد الكترونیكی دست نزنیم اگر با پیچ گوشتی برقی پیچها را سفت می كنیم نوع بدون ضربه را استفاده كنیم.

توجه

در صورت استفاده از چند هارد آنها را روی هم قرار ندهیم.

هارد هنگام كار باید به صورت افقی باشد.

تقسیمات دیسک

دیسک ها از تقسیمات زیر استفاده می کنند :

شیار(Track) : به دوایر هم مرکز بر روی رویه ها شیار گفته می شود.

استوانه ((Cylinder : به شیار های هم شعاع بر روی رویه های مختلف استوانه گویند.

قطاع یا سکتور (Sector) : هر شیار از تعدادی سکتور تشکیل شده است.

شیارها معمولا از بیرون به سمت داخل و از صفر شماره گذاری میشوند. بیرونی ترین شیار شماره صفر دارد .در شیارها داخلی بیتها به همدیگر نزدیکترند .در هر سکتور اغلب نیم کیلو بایت یا 512 بایت اطلاعات ذخیره میشود.

ذخیره سازی داده ها در دیسک

اطلاعات بر روی سطح هر یک از صفحات هارد دیسک در مجموعه هائی با نام سکتور و شیار ذخیره می گردد. شیارها دوایرمتحدالمرکزی می باشند که بر روی هر یک از آنها تعداد محدودی سکتور با ظرفیت بین 256 ، 512 بایت ایجاد می گردد. سکتورهای فوق در ادامه و همزمان با آغاز فعالیت سیستم عامل در واحد های دیگر با نام کلاستر سازماندهی می گردند. زمانیکه یک درایو تحت عملیاتی با نام Low level format قرار می گیرد، شیارها و سکتورها ایجاد می گردند. درادامه و زمانیکه درایو High level format گردید، با توجه به نوع سیستم عامل و سیاست های راهبردی مربوطه ساختارهائی نظیر : جدول اختصاص فایل ها، جدول آدرس دهی فایل ها و… ایجاد، تا بستر مناسب برای استقرار فایل های اطلاعاتی فراهم گردد

فایل پاورپوینت 39 اسلاید

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

About جزوه

Check Also

دانلود.:: پاورپوینت منابع تغذیه بدون وقفه

پاورپوینت منابع تغذیه بدون وقفه دسته بندی کامپیوتر و IT فرمت فایل pptx حجم فایل …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *