دوشنبه , سپتامبر 16 2019
Breaking News
Home / معماری / دانلود پاورپوینت معماری دیکانستراکشن

دانلود پاورپوینت معماری دیکانستراکشن

دانلود پاورپوینت معماری دیکانستراکشن

دسته بندیمعماری
فرمت فایلppt
حجم فایل2.571 مگا بایت
تعداد صفحات67
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

تعریف:
دیكانستراكشن در فارسی به ساختار زدایی ،ساختار شكنی ،واسازی و بنیان فكنی ترجمه شده است

از آنجایی كه فلسفه دیكانستراكشن نقطه مقابل فلسفه ساختارگررا یا استراكترالیزم می باشد ابتدا به توضیح این فلسفه می پردازیم

آنها بر این اعتقادند كه بخش بزرگی از آگاهی ذهن بشر بصورت نا خود آگاه است و با بررسی این پدیده ها و حالت تكراری حاكم بر آنها می توان قوانینی استخراج كرد كه در موارد مشابه هم صادق باشند و بطور خلاصه ساختارگرایی یك نظریه روش شناختی است كه در آن می توان هر مسئله ای را مورد بررسی قرار داد و قوانین حاكم بر آن مسئله را استخراج و از آن در جت پیش بینی مسائل بهره جست .

مبانی فكری ساختارگراها

ساختار گرائی نقدی بر فلسفه و اندیشه مدرن بود كه در آن تمامی پدیده های انسانی از دیدگاه عقل بشر مورد بررسی قرار می گرفت و نقش عوامل ناخود آگاه مانند تاثیرات فرهنگ ،قومیت و 000در بررسی آن پدیدها نادیده گرفته می شد.

فلسفه اصالت وجود

در نیمه اول قرن بیستم از سوی ژان پل سارتر فیلسوف فرانسوی فلسفه اصالت وجود یا اگزیستانسیالیسم مطرح گردید سارتر معتقد بود هر فرد ماهیت خویش را شكل می دهد ، هیچ دو فرد یا پدیده ی مشابهی وجود ندارد و بنابراین تجزیه و تحلیل ساختی كه مبتنی بر كشف قوانین و نظم موجود در پدیده از طریق مشاهده و بررسی تكرار آن ها مردود است.

مكتب فكری دیكانستراکشن

این مكتب توسط فیلسوف معاصر فرانسوی ژاك دریدا پایه گذاری شد و اساس خود را از فلسفه اصالت وجود گرفت . دریدا با ساختار گراها مخالف است و معتقد است چون فرهنگ و شیوه قومی هر لحظه تغییر می كند پس روش ساختارگراها كه مبتنی بر مطالعه تكرارها است صحیح نیست. به عقیده دریدا یك متن هرگز مفهوم واقعی خو را آشكار نمی كند و به تعداد مفسران برای یك متن مفهوم وجود داشته و هیچ تفسیر نهائی از پدیده ها وجود ندارد . به همین دلیل در بینش دیكانستراكشن ما در یك دنیای چند معنائی زندگی می كنیم . از نظر دریدا در تقابل های دوتائی چون روز و شب ،زن و مرد،تقارن و عدم تقارن یكی بر دیگری ارجحیت ندارد چون هر فرد می تواند برداشتی متفاوت از معنای این تقابل ها داشته باشد . نكته مهم این است كه هیچ تعریف مشخص از دیكانستراكشن وجود ندارد چون هر تعریفی از آن می تواند مغایر با خود دیكانستراكشن تفسیر شود.

ورود فلسفه دیكانستراكشن به عرصه معماری

این فلسفه توسط پیتر آیزمن معمار آمریكائی وارد عرصه معماری گشت و به صورت یكی از مباحث اصلی معماری در دهه هشتاد در آمد.

اصول فكری مكتب :
1- تعدد و كثرت در معناها
2-عدم ارجحیت در تقابل ها و دو گانگی ها

فایل پاورپوینت 67 اسلاید

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

About جزوه

Check Also

دانلود.:: طرح هادی روستای گاومیر دزفول به همراه نقشه های کامل اتوکدی روستا

طرح هادی روستای گاومیر دزفول به همراه نقشه های کامل اتوکدی روستا دسته بندی معماری …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *