شنبه , سپتامبر 21 2019
Breaking News
Home / کامپیوتر و IT / دانلود پاورپوینت سرور SQL

دانلود پاورپوینت سرور SQL

دانلود پاورپوینت سرور SQL

دسته بندیکامپیوتر و IT
فرمت فایلppt
حجم فایل1.469 مگا بایت
تعداد صفحات39
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

lمقدمه

SQL به خودی خود، یك سیستم مدیریت بانك اطلاعاتی با یك محصول مجزا نیست، بلكه جزء لاینفك یك سیستم مدیریت بانك اطلاعاتی است، به طوری كه با قرار دادن دستورات SQL در برنامه‌های كاربردی می‌توان قابلیت برنامه‌ها را افزایش داد.

SQL و مزایای آن

SQL وسیله‌ای است برای سازماندهی، مدیریت و بازیابی داده‌هایی كه توسط بانك اطلاعاتی در كامپیوتر ذخیره شدهٍ‌اند. SQL یك زبان كامپیوتری است كه برای كار با یك بانك اطلاعات از آن استفاده می‌شود. SQL در حقیقت با یك بانك اطلاعاتی موسوم به بانك اطلاعاتی رابطه‌ای كار می‌كند. شكل زیر كارهای مربوط به SQL را نشان می‌دهد. در این شكل، سیستم كامپیوتری دارای یك بانك اطلاعاتی است كه اطلاعات مهمی را ذخیره می‌كند. اگر سیستم كامپیوتر مربوط به یك كار تجاری باشد، بانك اطلاعاتی داده‌های مربوط به انبارداری، تولید، فروش و یا حقوق و دستمزد را نگهداری می‌كند.

در یك كامپیوتر شخصی، بانك اطلاعاتی معمولاً داده‌های مربوط به چك‌های صادره، لیست پرسنلی و شماره تلفن آنها و یا داده‌های استخراج شده از یك سیستم كامپیوتری بزرگتر را نگهداری می‌كند. برنامه كامپیوتری كه بانك اطلاعاتی را كنترل می‌كند، سیستم مدیریت بانك اطلاعاتی یا DBMS نامیده می‌شود.

وقتی می‌خواهید داده‌هایی را از بانك اطلاعاتی واكشی كنید، برای اجرای كار نیاز به SQL داریم. DBMS پرس و جوهای SQL را مورد پردازش قرار داده، داده‌های موردنظر را بازیابی نموده و نتیجه را به شما برمی‌گرداند. از SQL برای كنترل تمام عملیاتی استفاده می‌شود كه یك DBMS برای كاربران خود فراهم می‌آورد از قبیل:

بازشناسی داده‌ها: كاربر توسط SQL می‌تواند ساختار و سازمان داده‌های ذخیره شده را تعریف نموده و روابط بین آنها را تعیین كند.
lواكشی داده‌ها: به وسیله SQL، كاربرد با برنامه كاربردی می‌تواند داده‌های ذخیره شده در یك بانك اطلاعاتی را بازیابی نموده و از آنها استفاده كند.
تغییر داده‌ها: كاربر یا برنامه كاربردی می‌تواند با استفاده از SQL با افزودن داده‌های جدید، حذف داده‌های قبلی و اصلاح داده‌های ذخیره شده، یك بانك اطلاعاتی را تغییر دهد.
lكنترل دستیابی به داده‌ها:‌ با استفاده از SQL می‌توان توانایی كاربر را برای بازیابی و تغییر داده‌ها محدود نمود و مانع از دستیابی افراد غیرمجاز به داده‌های ذخیره شده گردید.
lبه اشتراك گذاشتن داده‌ها: با استفاده از SQL می‌توان داده‌ها را به طور همزمان برای استفاده كاربران مختلف در اختیار آنها قرار داد. با اطمینان از اینكه كار ‌آنها با یكدیگر تداخلی نداشته باشد
lجامعیت داده‌ها: SQL باعث می‌شود كه در صورت قطع برق یا حوادث غیرمترقبه، داده‌های بانك اطلاعاتی آسیبی نبیند. لذا SQL زبانی است برای كنترل و تاثیرگذاری متقابل با یك سیستم مدیریت بانك اطلاعاتی.

SQL به عنوان زبانی استاندارد برای بانكهای اطلاعاتی رابطه‌ای شناخته شده است. هم دارای قدرت زیادی است و هم یادگیری آن نسبتاً آسان می‌باشد. در قسمت‌ها بعدی قابلیت‌های این زبان برنامه‌نویسی بررسی خواهد شد.

شكل زیر، اجزای تشكیل دهنده یك DBMS را نشان می‌دهد كه SQL این اجزاء را به یكدیگر وصل می‌كند. موتور بانك اطلاعاتی قلب DBMS بوده و مسئولیت اجرایی برای سازماندهی، ذخیره‌سازی و بازیابی داده‌ها را بر روی دیسك قرار دارد. این موتور، درخواست‌های SQL را از اجزا دیگر DBMS مانند برنامه تهیه گزارش یا ابزارهای سازنده پرس و جو دریافت می‌كند. همانطور كه در شكل مشاهده می‌شود، SQL نقش‌های متعددی دارد:

SQL یك زبان پرس و جو محاوره‌ای است. بدین ترتیب، كاربران دستورات SQL را در یك برنامه محاوره‌ای می‌نویسد تا داده‌ها را بازیابی نموده و آنها را روی صفحه نمایش دهد. در واقع، SQL زبان ساده‌ای برای اجرای پرس و جوهای بانك اطلاعاتی می‌باشد.
lSQL یك زبان برنامه‌نوبسی بانك اطلاعاتی است. برنامه‌نویسان با قرار دادن دستورات SQL، در برنامه‌های كاربردی می‌توانند به داده‌های یك بانك اطلاعاتی دسترسی داشته باشند.

فایل پاورپوینت 39 اسلاید

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

About جزوه

Check Also

دانلود.:: پاورپوینت منابع تغذیه بدون وقفه

پاورپوینت منابع تغذیه بدون وقفه دسته بندی کامپیوتر و IT فرمت فایل pptx حجم فایل …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *