شنبه , سپتامبر 21 2019
Breaking News
Home / عمران / دانلود پاورپوینت رفتار سقف های سبک

دانلود پاورپوینت رفتار سقف های سبک

دانلود پاورپوینت رفتار سقف های سبک

دسته بندیعمران
فرمت فایلppt
حجم فایل1.594 مگا بایت
تعداد صفحات49
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

مقدمه

كمبود مسكن و مشكلات آن دلایل متعدد و ابعاد متنوعی دارد. مسائل اقتصادی، اجتماعی ، فرهنگی و حتی سیاسی می‌تواند در بروز این مشكل و نیز حل آن مؤثر باشد. بررسی مشكل مسكن در دهه‌های اخیر و در كشورهای اروپائی كه غالباً زمانی دچار چنین مسأله‌ای بوده‌اند، بیانگر این واقعیت است كه اكثر این كشورها با بكارگرفتن روشهای صنعتی اجرای ساختمان و تولید انبوه نتایج مطلوبی بدست آورده‌اند اگر چه تولید صنعتی ساختمان برای بسیاری از جوامع راه‌حل مطلوبی بوده است ، لیكن بكارگیری چنین راه‌حل‌هایی در سایر جوامع نیازمند بررسی و توجه به شرایط خاص فنی ، اجرایی و اقتصادی آن جامعه و یا آن كشور می‌باشد. در بسیاری كشورها بعلّت عدم وجود امكانات صنعتی لازم ، عدم استقبال و توان عرضه در سطح كلان ، عدم امكان تنوع در معماری ، كاهش میزان در جاسازی و وابسته كردن هر چه بیشتر اجرای سازه به محصولات و قطعات پیش ساخته كارخانه‌ها از یك طرف و قدیمی بودن تكنولوژی‌های مرسوم ساخت كشورها از طرف دیگر ، همچنین گران بودن هزینه‌های نصب و ترابری و حمل و نقل ، از جمله عواملی هستند كه موجب عدم استقبال عمومی از این روشها شده و سرمایه‌گذاری‌های وسیعی را در زمینه‌های اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی و خصوصاً فرهنگی برای رفع آن می‌طلبد . از اینرو ارتقاء تكنولوژی ساخت بومی كشور و ارائه راه‌حل هایی كه اجرای آن برای عموم مردم از سهولت بیشتری برخوردار است و نیازمند وجود شرایط ، امكانات و تجهیزات پیچیده‌ای نباشد، راه حل‌های واقعی‌تر و مناسب‌تری هستند.

در همین راستا كاهش وزن و هزینه ساخت سازه‌ها و افزایش سرعت اجرا ، همراه با بهینه‌كردن رفتار ثقلی و لرزه‌ای آنها ،همواره مد نظر مهندسین بوده است و از آنجا كه یكی از مهمترین اجزای ساختمان برای رسیدن به اهداف مذكور ، سقف‌ها می‌باشند، تحقیقات و مطالعات بسیاری در مراكز علمی و دانشگاهی صورت گرفته است تا با افزایش صلبیت درون صفحه‌ای سقف‌ها و سبك سازی سقف‌ها ، موجبات كاهش نیروی زلزله و اقتصادی شدن ابعاد تیر و ستونها و بهینه‌ شدن رفتار كلی ساختمان فراهم گردد.

سقف نیازیت

مبتكر و سازنده این سقف ، ‌آقای مهندس نیازی می باشد كه دو مقاله توسط ایشان و مهندس مهدی حاج اسماعیلی كارشناس بخش سازه مركز تحقیقات ساختمان و مسكن ، تحت عناوین زیر به چاپ رسیده است .

1-سبك سازی ساختمان با استفاده از سقف سبك نیازیت سقف نهمین همایش توسعه مسكن در ایران مهر ماه 1381 .

2-ارتقای كیفیت طراحی و ساخت سقف ساختمانهای موجود در راستای سبك سازی و بهینه سازی مصرف انرژی .

این سیستم از خانواده سقفهای تیرچه بلوك می باشد و عمده تفاوت آن نسبت به سقف های تیرچه بلوك در نوع تیرچه های آن می باشد .

متناظر با سیستم تیرچه بلوك معمولی، در این سیستم بجای تیرچه های بتنی ، از تیرچه های فولادی با جان خالی و بعبارت دیگر تیرچه خرپایی بدون بتن ریزی در تیرچه استفاده می شود و به جای بلوكهای سفالی یا بتنی ،از بلوكهای گچی به همراه بلوكهای پلی استایرن، و یا بلوكهای لیكا به همراه بلوكهای پلی استایرن ، به طولی برابر تیرهای فولادی استفاده می شود . روی بلوكهای پلی استایرن مش فولادی و در نهایت بتن به ضخامت 5 سانتیمتر اندود می شود .

سقف نیازیت

اجزای تشکیل دهنده نیازیت سقف

1- تیرچه های فولادی

تیرهای فولادی با جان خالی ، عضو اصلی باربر در این سیستم اند ،‌در ساخت این تیرها میلگرد های آجدار یا صاف با نمره های متنوع ، تسمه های فولادی و سپری استفاده می شود . مشخصات این تیرها طبق طراحی مورد نظر صورت پذیرفته ودرنقشه های اجرائی ارایه می گردد.

2-بلوك نیازیت

قسمت اعظم مواد تشكیل دهنده این بلوك را گچ تشكیل می دهد كه مواد افزودنی نیز به آن افزوده می شود و وزن مخصوص بلوك را به 600 كیلوگرم برمتر مكعب می رساند.

بلوك گچی نیازیت با ضخامتهای مختلف مطابق نقشه های اجرائی درقسمت پائین تیر فولادی روی لبه تسمه ها در فاصله داخلی تیرها ( 50تا70 ) و عرض 20 تا 25 سانتیمتر درطول تیر استفاده می شود. در قسمت زیرین این بلوك عملیات نازك كاری انجام می گیرد. عمق بلوك بر حسب مشخصات سقف، متغیر است .

3- بلوکهای پلی استایرن

در نیازیت سقف علاوه بر آن كه در جهت عایق بندی از یك بلوك پلی استایرن استفاده شده است ، یك لایه بلوك گچی سوراخدار نیز در زیر بلوكهای پلی استایرن اجرا شده كه این لایه گچی علاوه بر عایق بودن، محافظ مناسبی برای بلوك پلی استایرن در مواقع آتش سوزی است .

این بلوك نقش پر كننده و قالب بتن دال سقف نیازیت را بر عهده دارد و البته نقشهای دیگر از جمله عایق حرارت و صدا را نیز می توان به این موارد افزود.

4- دال بتنی

ضخامت بتن دال فوقانی باید حداقل 5 سانتیمتر بوده و در این لایه بتنی، جلوگیری از ترك خوردگی در اثر تغییرات درجه حرارت و انقباض و انبساط بتن از میلگردهای حرارتی استفاده می شود .

سقف نیازیت

ویژگیهای سقف نیازیت

محاسن

1-تیرچه های سقف نیازیت ، بدلیل فلزی بودن ، شكننده نیستند ، حمل ونقل و انبار كردن آنها آسانتر است و ضایعات كمتری دارند و مدت زمان لازم جهت ساخت تیرچه های فلزی در مقایسه با تیرچه های بتنی کمتر است.

2-بعلت امكان استفاده از نیازیت سقف در دهانه های بالا ، محدویت های معماری در این سقف ، نسبت به سقف تیرچه بلوك كمتر شده است .

3-می توان با برش دادن بلوك پلی استایرن، لوله كشی هارا از داخل سقف و از فضای خالی تیرچه ها عبور داد، بدین ترتیب می توان ازاضافه وزنی كه پوكه ریزی در سقف تیرچه بلوك به سازه تحمیل می كرد، در این سقف صرفنظر شود.

4-استفاده از دو لایه بلوك با جنس های متفاوت یعنی پلی استایرن وگچ ،‌هر كدام به نوبه خود در عایق نمودن سقف در برابر صدا و جلوگیری از اتلاف انرژی حرارتی – برودتی موثر می باشند.

5-تیرچه های این سقف نیز ، مانند تیرچه های سقف کرومیت خود ایستا بوده و بی نیاز از شمع بندی می باشد.

6-طبق نظر مبتکر سقف، این سقف، نسبت به سقف تیرچه بلوك حدود 50% سبكتر شده است. كه البته ،بعلت استفاده از تیرچه های فلزی وزن سقف مقداری كمتر شده است و در ضمن سبكتر شدن سقف بعلت عبور تاسیسات از داخل سقف سازه ای اشتباه بزرگی است، چون در صورت بروز مشكل برای لوله های تاسیسات، دسترسی به آنها رابسیار مشکل و بعضا غیر ممکن می سازد.‏‎‎

سقف نیازیت

ویژگیهای سقف نیازیت

معایب

1-استفاده از دو سری بلوك بطور همزمان، موجب طولانی تر شدن زمانی كه صرف بلوك ها می شود، خواهد شد. بعبارتی دیگر خریداری، حمل، انبار كردن و نیز چیدن بلوكها برروی سقف، بجای اینكه فقط در مورد بلوك سفالی یا فقط در مورد بلوك بتنی در سقف تیرچه بلوك انجام شود، حال باید در مورد دو سری بلوك ( گچی و پلی استایرن ) انجام گیرد.

2-همانند سقف كرومیت، خود ایستا بودن تیرچه ها، منجر به مصرف فولاد مضاعف در تیرچه ها می شود.( موارد دیگر بعلت مشا بهت با سقف کرمیت در قسمت سقف كرومیت، توضیح داده می شود )

سقف کُرمیت

در این سیستم از تیرچه های فولادی با جان باز در تركیب با بتن استفاده می شود . در ساخت تیرچه های مذكور از یك نبشی در بال فوقانی و یك تسمه در بال تحتانی و نیز یك میلگرد خم شده در جان استفاده می شود . برای پر كردن فضای خالی بین تیرچه ها از قالبهای ثابت مانند بلوك سیمانی ، سفالی ، طاق ضربی و یا قالبهای موقت فولادی و چوبی استفاده می شود . فواصل تیرچه ها بسته به نوع قالب از 75 سانتیمتر تا 100 سانتیمتر متغیر است . روی سقف نیز با 4 تا 10 سانتیمتر بتن پوشیده می شود . تیرچه ها از نوع خود ایستا بوده و به همین علت هیچ نوع شمع بندی در زیر سقف مورد نیاز نیست . تیرچه ها به نحوی طراحی می شوند كه بتوانند وزن خیس بتن قالب و عوامل اجرایی سقف را در هنگام اجرا به تنهایی تحمل كنند . پس از اینكه بتن به 75 % مقاومت مشخصه خود رسید ، تیرچه های فولادی و بتن بصورت یك مقطع مختلط وارد عمل شده و بارهای زنده و مرده سقف را تحمل می كنند .

o

فایل پاورپوینت 49 اسلاید

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

About جزوه

Check Also

دانلود.:: یک سری نمونه سوال امتحانی تشریحی پایان ترم آبیاری و زهکشی

یک سری نمونه سوال امتحانی تشریحی پایان ترم آبیاری و زهکشی دسته بندی عمران فرمت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *