دوشنبه , سپتامبر 16 2019
Breaking News
Home / صنایع غذایی / دانلود پاورپوینت خامه

دانلود پاورپوینت خامه

دانلود پاورپوینت خامه

دسته بندیصنایع غذایی
فرمت فایلppt
حجم فایل218 کیلو بایت
تعداد صفحات30
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

خامه :
تعریف : خامه عبارت است از چربی تغلیظ شده شیر که در آن چربی به صورت گلبول هایی که توسط یک غشا محافظت می شوند وجود دارد .
طلوب وزمان ماندگاری قابل قبول به دست آید. کنترل ماده اولیه یا شیر خام ضرروی است شیر خام باید مطلوب بوده وعاری از بوهای غیر طبیعی باشد شیر خام نباید به مدت طولانی قبل ازفرایند نگهداری شود. درعملیات فرایند مانند پمپ کردن وغیره حداقل آسیب به شیرخام وارد شود وآزمایشات لازم برروی شیر خام انجام گیرد تنوع محصولات بدست آمده ازخامه بسیارند که باایجاد طعم های متفاوت در وعده غذایی روزانه بالاخص صبحانه جایگاه خوبی بدست آورده که در کودکان استقبال خوبی می شود.
مراحل تولید خامه پاستوریزه در نمودار زیر خلاصه شده است :

مرحله اول دریافت شیر گرم کردن جدا سازی چربی استاندارد کردن پاستوریزاسیون سرد کردن بسته بندی

نگه داری و توزیع کیفیت شیری که جهت تولید خامه دریافت می شود حداقل باید مشابه شیر خام دریافتی جهت شیر نوشیدنی باشد .

همچنین لزوم عادی بودن آن از بوهای نامطلوب از جمله بدی ناشی از علوفه چون ترکیبات بد عمدتاً محلول در چربی بوده در نتیجه در قسمت چربی شیر متمرکز شده و به عنوان یک عیب محسوب می شود دمای مورد نیاز برای پاستور کردن خامه در روش سریع حداقل دما 72 رجه سانتیگراد به مدت 15 ثانیه لازم است که در این کارخانه برای پاستور کردن خامه از دمای 95 تا 100 درجه سانتی گراد به مدت 15 تا 16 ثانیه خامه بلافاصله بعد از پاستوریزاسیون باید خنک شود و بعد از سرد شدن باید بسته بندی را به دلیل سفت شدن با سختی مواجه سازد .

جهت بسته بندی خامه پاستوریزه معمولا از بسته های پلی استارن و پلی پروپلین که توسط ورق های آلومینوم دربندی می شود استفاده می گردد ولی در این کارخانه خامه را به صورت فله عرضه
می شود .

سپراتورZH5-OS2T-3

سپراتور خامه گیر

تخلیه دستی ناخالصیها و آلودگیهای شیر –دست شور
ظرفیت: 5000
ابعاد :860*590*1445
موتور : 5.5kw
کارخانه سازنده: Smychka
روش تهیه خامه در کارخانه :
در این کارخانه ضمن اینکه شیر پاستوریزه می شود در قسمت سپراتور یا جدا سازی آن خامه تولید می شود در این کارخانه برای تولید خامه پاستوریزاسیون فقط بسته بندی همین محصول را داخل دستگاه بزرگ گردانی به نام چرن قرار داده و حرارت مورد نظر را به خامه می دهیم بعد خامه می دهیم بعد خامه پاستور می شود.
دریافت شیر : شیری که برای تولید کره استفاده می شود باید از حیوان سالم دوشیده شده باشد و تحت شرایط بهداشتی حمل و نقل شود .
باید به تغذیه دام توجه بسیاری داشت و به عنوان مثال از دانه های روغنی نظیر کلزا و انواعی از چغندر قند حاوی مقادیر زیادی اسیدهای آمینه گوگرد دار هستند که به هنگام تجزیه در فاز چربی شیر تجمع می یابند و باعث طعم بدی در کره خواهند شد .

جدا سازی خامه : خامه توسط سپراتور از شیر جدا می شود برای افزایش کارآیی سپراتور شیر قبل از ورود به دستگاه حرارت داده می شود . ( 50 تا 55 درجه سانتی گراد ) این دما باعث جلوگیری از عمل لیپولیز می شود میزان درصد چربی بستگی به روش تولید کره دراد در روش مداوم کره زنی حد مطلوب چربی خامه 38 تا 42 درصد و در روش غیر وداوم حد اقل 33 درصد می باشد .
ینه استفاده می شود اگر دما بالاتر از این حد باشد باعث تولید ترکیبات گوگردی فرار می شود این ترکیبات به علت داشتن خاصیت آنتی اکسیدان ، اکداسیون خامه را به تاخیر می اندازد .ولی باعث طعم پختگی می شود حررت همچنین باعث می شود که یون مس که یک پراکسیدان قوی است از فاز آبی (موم شیر) یه فاز چربی منتقل شود و اکسیداسیون خامه را تشدید نماید.
کشت دادن ( رساندن ) : در فرآیند تخمیر عمده ترین ترکیبی که تولید می شود اسید لاکتیک است که باعث ایجاد طعم ترش در خامه می شود در کنار آن انواع اسید های فرار نظیر اسید استیک و اسید پروپیونیک و مواد مولد عطر و طعم به ویژه دی استیل تولید می شود .
مایه کشتی که برای کشت و فرمانته کردن خامه بکار برده می شود حاوی باکتری های مولد اسید لاکتیک نظیر استرپتوکوکوس لاکتیس ، اسپر پتوکوکوس کرموریس ، باکتری های تخمیر کننده اسید سیتریک از جمله استرپتوکوکوس دی استیل لاکتیس می باشد که به عنوان استارتر عملیات فرمانتاسیون خامه به ان اضافه می شود میزان لازم جهت تلقیح معادل 5% وزن خامه با دمای
می باشد که با کاهش درجه حرارت کشت لازم است که میزان تلقیح یا زمان تخمیر (انکوباسیون) افزوده می شود .

فایل پاورپوینت 30 اسلاید

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

About جزوه

Check Also

پاورپوینت روغن سبوس برنج وروش های استخراج آن

پاورپوینت روغن سبوس برنج وروش های استخراج آن توضیحات:دانلود پاورپوینت با موضوع روغن سبوس برنج …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *