جمعه , سپتامبر 20 2019
Breaking News
Home / عمران / دانلود پاورپوینت بادبند

دانلود پاورپوینت بادبند

دانلود پاورپوینت بادبند

دسته بندیعمران
فرمت فایلppt
حجم فایل4.969 مگا بایت
تعداد صفحات40
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

¡بادبند

در بازدیدهایی كه از مناطق زلزله زده بعمل آمد مشاهده گردید ساختمانهای فلزی چند طبقه كه بادبندی شده‌اند در مقابل نیروی زلزله مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهند.

متداولترین بادبندها نیم رخهایی از فولاد با پروفیلهای مختلف هستند كه بصورت ضربدر بین دو ستون قرار می‌گیرند مانند نبشی – ناودانی- تیرآهن و غیره.

برای آنكه سطح جوش در بادبندها باندازه كافی باشد در محل اتصال بادبند به گره‌ها و یا محل برخورد دو پروفیل بادبند به همدیگر صفحه‌هایی جوش می‌دهند. طول و عرض و ضخامت این صفحه‌ها طبق محاسبه تعیین می‌گردد ولی ابعاد تقریبی آن در حدود 35 35 سانتیمتر به ضخامت 10 میلیمتر می‌باشد.

اگر دهانه‌ای از ساختمان بادبندی شود باید حتما قسمتهای پایین همین دهانه تا روی فونداسیون بادبندی ادامه پیدا كند.

این بادبندها باعث می‌شوند نیرویی كه در اثر باد و یا زلزله به بالای ستون وارد می‌شود به سرعت به زمین منتقل گردد.

¡
¡

بادبندها به منظور تحمل بارهای جانبی به كار می‌روند.

انواع بادبندها

1- بادبندهای ضربدری X Bracing

2- بادبندهای قطری Diagonal Bracing

3- بادبندهای 7-8 كه خود به دو نوع واگرا و همگرا تقسیم می‌شوند. Chevron Bracing

4- بادبند K شكل كه برای ساختمانهای یك و یا دو طبقه مجاز است.

¡

برای مقابله با نیروهای زلزله و باد از بادبند در ساختمان استفاده می‌شود، كه با توجه به محل وجود بادبند بعلت محدودیت‌های معماری مانند وجود در و پنجره، از انواع اشكال مختلف آن در سازه استفاده می‌شود.

در زیر چند نمونة مختلف از حالات بادبند نشان داده شده است.

¡چند نمونه از حالات مختلف بادبند
¡
¡پرسپكتیو و دتایل اتصال بادبند به ستون
¡پرسپكتیو و دتیال گره وسط بادبند
¡روش‌های اجرای بادبند ضربدری
¡
¡
¡
¡چگونگی اتصال ناودانی به ورق در بادبندهای ضربدری
¡
¡
¡سه نمونه از گروه وسط بادبند
¡آنگاه كه بادبندی كارش را انجام نمی‌دهد

در بسیاری موارد تصور می‌شود، بادبند اجرا شده در ساختمان وظیفه‌اش را خوب و بدون نقص انجام می‌دهد. اما باید دانست هر بادبند زمانی نقش خود را بدرستی انجام می‌دهد كه كلیه اجزا آن از كیفیت مطلوب در ساخت و نصب برخوردار باشد، ضمن آنكه در طراحی همه اصول آن عضو و اتصالات مورد توجه قرار گرفته باشد.

بررسی ساختمان‌های طراحی و اجرا شده نشان می‌دهد كه متأسفانه در بسیاری از ساختمان‌ها تعدادی از نكات ضروری در طرح یا اجرای بادبند نادیده گرفته شده است.

¡

بدیهی است موارد از قلم افتاده فوق می‌تواند باعث افت عملكرد بادبند و اختلال در رفتار آن و چه بسا مخدوش شدن هویت آن شود. از دیدگاه اقتصادی نیز می‌توان اینگونه استدلال كرد كه اگر قرار است بادبند به دلیل ضعف جوش اتصالات مثلا 40-30 درصد افت راندمان داشته باشد، پس چرا مقطع اعضای بادبند 40-30 درصد سبكتر اختیار نشود. كه البته چنین كاری پذیرفته نیست زیرا مقطع عضو بادبندی در مرحله طراحی بدست آمده و نمی‌توان مقطع را ضعیف‌تر از آن اختیار نمود.

مواردی كه در ادامه این بحث مطرح می‌شود، نمونه‌هایی از نقایص اجرایی است كه با ادبیاتی متفاوت مطرح می‌شود تا خواننده موضوع را با انگیزه و علاقه بیشتر تعقیب و پیگیری نماید، باشد تا در پی این بحث در نوشتاری دیگر نكات فوق بصورت موردی و به تفصیل به بحث و تحلیل گذارده شود.

¡

1- اگر اتصال پای بادبند به صفحه ستون مطابق شكل 1 باشد (صفحه ستون طول كافی جهت جوش به ورق گوشه بادبند نداشته باشد) بادبند ممكن است تنها بخشی از وظیفه خود را انجام دهد زیرا نیروی بادبند نهایتا باید به ستون مجاور بادبند صفحه ستون و شالوده مربوطه برسد كه بدلیل كم بودن طول جوش ورق گوشه بادبند به صفحه ستون این انتقال صورت نخواهد گرفت.

یادآور می‌شود كه طول جوش ab و cd با توجه به نیروی f بادبند و زاویه؟ طبق شكل 1 تعیین می‌شود.

¡

2- اگر طول ab عضو بادبند متكی بر ورق اتصال گوشه، كوتاه باشد (طول جوش تأمین است). ممكن است قبل از آنكه به اندازه ظرفیت خود نیروی فشاری یا كششی جذب كند، ورق اتصال در اثر فشار بادبند دچار چین‌خوردگی با كمانش شود و با كمانش ورق در اثر فشار، بادبند از دور مقاومت خارج شود.

¡

فایل پاورپوینت 40 اسلاید

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

About جزوه

Check Also

دانلود.:: یک سری نمونه سوال امتحانی تشریحی پایان ترم آبیاری و زهکشی

یک سری نمونه سوال امتحانی تشریحی پایان ترم آبیاری و زهکشی دسته بندی عمران فرمت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *