جمعه , سپتامبر 20 2019
Breaking News
Home / کامپیوتر و IT / دانلود. دانلود فایل سیستم عامل ها

دانلود. دانلود فایل سیستم عامل ها

دانلود فایل سیستم عامل ها

دانلود فایل سیستم عامل ها

دسته بندیکامپیوتر و IT
فرمت فایلdoc
حجم فایل83 کیلو بایت
تعداد صفحات71
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

فصل اول:کلیات

فصل دوم:انواع سیستم عامل از نظر تاریخچه

فصل سوم:انواع سیستم عامل از نظر ساختار

فصل چهارمبرسی سیستم عامل های موبایل

سیستم عامل چیست ؟

سیستم عامل مهمترین برنامه ای است که بر روی یک کامپیوتر اجراء می گردد و امکانات لازم به منظور اجرای هر نوع برنامه دیگر را فراهم می نماید .

سیستم عامل (به انگلیسی: Operating System) با حروف اختصاری OS اساسی ترین برنامه سیستمی است که مدیریت کلیه منابع سیستم را به عهده گرفته و زمینه ای را فراهم می سازد که برنامه های کاربردی می توانند بر روی آن نوشته شوند .

سیستم عامل اصلی‌ترین و مهمترین نرم‌افزار در یك كامپیوتر است كه مدیریت منابع سیستمی را بر عهده دارد . سیستم عامل برنامه بزرگ و مفصلی است كه ارتباط بین كاربر و اجزای سخت افزاری و نرم افزاری كامپیوتر از طریق آن برقرار می شود . برای مثال ایجاد پرونده های مختلف و نوشتن آنها بر روی دیسك ، ایجاد تغییرات در آنها ، حذف آنها از روی دیسك ، ایجاد امكاناتی جهت استفاده از كامپایلرها و مفسرهای مختلف ، آوردن برنامه‌ها به حافظه RAM و فعال كردن آنها و نظارت بر نحوه اجرای آنها ، فرستادن نتایج به دستگاههای خروجی از جمله اعمالی است كه توسط سیستم عامل انجام می گیرد .

سیستم عامل دارای فرمانهایی است كه كاربر با صدور هریك از آنها ، عمل خاصی را از سیستم عامل می خواهد و سیستم عامل نیز كار مورد نظر را انجام می دهد؛ مثلا” ، برای ذخیره یك فایل بر روی یك دیسك یا بازیابی فایل از روی دیسك با صدور فرمان از طرف كاربر سیستم عامل اطلاعاتی را كه باید بر روی دیسك نوشته شوند ، خود با غالب خاصی بر روی دیسك نوشته و شماره شیارها و قطاع‌های مربوط به آن را نیز با روش خاص خود به روی دیسك یادداشت می كند ، یا به هنگام بازیابی اطلاعات ، با آگاهی از روش ذخیره سازی و با استفاده از شماره شیارها و قطاع‌ها به اطلاعات لازم دسترسی پیدا می كند .

دلایل ایجاد سیستم عامل

یک سیستم کامپیوتری پیشرفته از یک یا چند پردازنده ، مقداری حافظه اصلی ، دیسک ها ، چاپگر ها ، صفحه کلید ، صفحه نمایش ، واسط های شبکه ای و دیگر دستگاه های ورودی و خروجی تشکیل شده است . این اجزا در کنار یکدیگر یک سیستم پیچیده را به وجود آورده اند . نوشتن برنامه هایی که تمامی این عناصر را مدیریت کرده و از آنها به طور صحیح ، بهینه و کارآمد استفاده نماید ، کار بسیار مشکلی است . اگر هر برنامه نویس مجبور باشد با مفاهیمی نظیر نحوه کار دستگاه های ورودی خروجی گوناگون آشنا باشد ، بسیاری از برنامه ها هرگز نوشته نخواهد شد . به همین دلیل ، از سالها قبل به وضوح مشخص بود که باید روش هایی یافت که برنامه نویسان را از پیچیدگی های سخت افزار دور نگه دارد . تلاش های گسترده ، منجر به ایجاد یک لایه نرم افزاری روی سخت افزار شد که همه اجزای سیستم را کنترل نموده و کار برنامه نویسان را راحت تر کند . به این لایه نرم افزاری سیستم عامل می گویند.

-4-1اهداف سیستم عامل

-سهولت
سیستم عامل استفاده از کامپیوتر را ساده می‌سازد. این بدان معناست که مثلاً کاربر یا برنامه نویس بدون درگیر شدن با مسائل سخت افزاری دیسکها، به راحتی فایلی را بر روی دیسک ذخیره و حذف کند . این کار در واقع با به کاربردن دستورات ساده‌ای که فراخوان های سیستمی(System Calls)را صدا می‌زنند انجام پذیرد.

در صورت عدم وجود سیستم عامل کاربر و یا برنامه نویس می‌بایست آشنایی کاملی با سخت افزارهای مختلف کامپیوتر (مثل مانیتور فلاپی – کی بورد و غیره) داشته باشد و روتین هایی برای خواندن و نوشتن آنها به زبان سطح پایین بنویسد. از این جنبه به سیستم عامل به عنوان ماشین توسعه یافته(Extended machine)یا ماشین مجازی(Virtual machine)اطلاق می‌شود که واقعیت سخت افزار را از دید برنامه نویسان مخفی می‌سازد.

-کارآمدی
هدف دوم سیستم عامل مدیریت منابع(Resource Management)می‌باشد یعنی سیستم عامل باعث استفاده بهینه و سودمند از منابع سیستم می‌گردد. منظور از منابع: پردازنده‌ها حافظه‌ها دیسکها ماوس ها چاپگر ها فایلها پورتها و غیره هستند. یک سیستم کامپیوتری منابع نرم افزاری و سخت افزاری بسیار دارد که ممکن است در حین اجراء برنامه لازم باشند سیستم عامل همانند مدیر منابع عمل کرده و آنها را بر حسب نیاز به برنامه‌های مشخصی تخصیص می‌دهد.

-قابلیت رشد

سیستم عامل باید به نحوی ساخته شده باشد که به طور موثر توسعه آزمایش و معرفی قابلیتهای جدید سیستمی را بدون ایجاد مزاحمت در خدمات جاری میسر سازد.

سیستم عامل یک رابط ( اینترفیس ) یکسان برای سایر برنامه های کامپیوتری ارائه می دهد. در این حالت زمینه استفاده بیش از یک نوع کامپیوتر از سیستم عامل فراهم شده و در صورت بروز تغییرات در سخت افزار سیستم های کامپیوتری نگرانی خاصی از جهت اجرای برنامه وجود نخواهد داشت، چرا که سیستم عامل بعنوان میانجی بین برنامه های کامپیوتری و سخت افزار ایفای وظیفه کرده و مسئولیت مدیریت منابع سخت افزاری به وی سپرده شده است . برنامه نویسان کامپیوتر نیز با استفاده از نقش سیستم عامل بعنوان یک میانجی براحتی برنامه های خود را طراحی و پیاده سازی کرده و در رابطه با اجرای برنامه های نشسته شده بر روی سایر کامپیوترهای مشابه نگرانی نخواهند داشت . (حتی اگر میزان حافظه موجود در دو کامپیوتر مشابه نباشد ) . در صورتیکه سخت افزار یک کامپیوتر بهبود و ارتقاء یابد، سیستم عامل این تضمین را ایجاد خواهد کرد که برنامه ها، در ادامه بدون بروز اشکال قادر به ادامه حیات و سرویس دهی خود باشند. مسئولیت مدیریت منابع سخت افزاری برعهده سیستم عامل خواهد بود نه برنامه های کامپیوتری. بنابراین در زمان ارتقای سخت افزار یک کامپیوتر مسئولیت سیستم عامل در این راستا اولویت خواهد داشت.

ویندوز یکی از بهترین نمونه ها در این زمینه است . سیستم عامل فوق بر روی سخت افزارهای متعدد تولید شده توسط تولیدکنندگان متفاوت اجرا می گردد. ویندوز قادر به مدیریت و استفاده از هزاران نوع چاپگر دیسک و سایر تجهیزات جانبی است.

فایل ورد 73 صفحه

About جزوه

Check Also

دانلود.:: پاورپوینت منابع تغذیه بدون وقفه

پاورپوینت منابع تغذیه بدون وقفه دسته بندی کامپیوتر و IT فرمت فایل pptx حجم فایل …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *