جمعه , سپتامبر 20 2019
Breaking News
Home / تربیت بدنی / دانلود. دانلود تحقیق سونا و جکوزی

دانلود. دانلود تحقیق سونا و جکوزی

دانلود تحقیق سونا و جکوزی

دانلود تحقیق سونا و جکوزی

دسته بندیتربیت بدنی
فرمت فایلdoc
حجم فایل640 کیلو بایت
تعداد صفحات17
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

تعریف سونا

سونااتاقی کوچک ساخته‌شده ازچوبسروبا دمای کنترل‌شده است که به منظور بهره‌گیری از هوای گرم در حالت خشک یا مرطوب مورد استفاده قرار می گیرد.سونا مکانی برای استراحت، تجدید قوا، رسیدن به آرامش ذهن، روح، روان و جسم است.

به لحاظ واژه شناسی،ٰسونایکی از لغات قدیمی در زبان فنلاندی است که به حمام های سنتی فنلاند اشاره دارد . البته در مناطق مختلف از واژگان مشابه و متعددی استفاده می شده است .

سوناخود به دو گروهسونایخشک و بخار تقسیم می شود . در متون فنی گاهی از دو واژهسوناو حمام بخار( sauna- steambath )استفاده می شود که منظور ازسونا،سونایخشک و منظور از حمام بخار همانسونایبخار است .

تاریخچه سونا

استفاده از بخار در شرق و ازجمله ایران هم سابقه طولانی دارد و انچه هم اکنون به غلط در غرب بعنوان حمام ترکی شناخته می شود درواقع نمونه هایی از حمام های ایرانی است که درفضایی عمومی و مملو از بخار افراد به شستشوی بدن خود می پرداختند و این نوع حمامها هنوز هم کم وبیش در مناطق سردسیر و در بعضی روستاها مورداستفاده قرار می گیرند ولی سوناهمانطوری که گفته شد به شکل امروزی آن چیزی است که از اروپای شمالی و فنلاند آمدهاست و اگر چه علت رواج آن در آن نواحی سرمای بیش از حد هوا و محدودیتهایی بوده که برای گرم کردن داشته اند ولی هماکنون با استفاده تکنولوژی جدید و به توجه به فوائد بیشماری که استفا ده از سونا برای سلامتی دارد . سونا به شکلی فر اگیر در آمده است بطوریکه هم اکنون در تمامی نقاط دنیا استفاده از ان رایج ومرسوم است .

اولین سونا

استفاده از اولین سونا به چند هزار سال قبل باز می گردد. مردم زادگاه سونا به شکل امروزی را کشور فنلاند می دانند. ابتدا نحوه بهره برداری از سونا به این صورت بوده که سنگ ها را با استفاده از آتش تا دمای بالا گرم می کردند و سپس از آنها در اتاقک های کوچک برای تولید حرارت و افزایش تعریق استفاد می کردند. بطوریکه استفاده از سونا بخشی از فرهنگ مردم این کشور را تشکیل می داد و سونا به عنوان پناهگاه امن مردم فنلاند برای رهایی از فشارهای روزانه زندگی و بازیابی احساس طراوت و شادابی روحی و جسمی مطرح بوده است. در اوایل قرن نوزده میلادی سونا به شکل خانه کوچکی از جنس الوار های چوبی از جنس چوب های نرم ساخته شد.

درحالی که حمام یا حمام ترک (حمام بخار مرطوب) از جنوب اروپا آمده است، سونا یا حمام گرم و خشک از اروپای شمالی می آید. اگر سونا در فرانسه رایح است دلیلش یک سنت جهانی و قدیمی است. برای بهره بردن از یک سونای امن و سالم، باید یک سری از عوارض جانبی و یک سری از فواید سونا را در خاطر داشته باشید.

و در ادامه داریم:

انواع سونا:

مصالح پوشاننده سونا

اجزای تشکیل دهنده سونا

نورپردازیسونا

رنگ سونا

نکاتی در مورد استفاده چوب در سونا

تعریف جکوزی

تاریخچه جکوزی

انواع جکوزی

ساختمان جکوزی

نورپردازی در مجموعه های استخر سونا و جکوزی

فایل ورد 17 صفحه

About جزوه

Check Also

دانلود.:: کاتا، رقص های مردمی شوتوکان (به زبان اصلی انگلیسی)

کاتا، رقص های مردمی شوتوکان (به زبان اصلی انگلیسی) دسته بندی تربیت بدنی فرمت فایل …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *