دوشنبه , سپتامبر 16 2019
Breaking News
Home / علوم اجتماعی / دانلود تحقیق موانع پیش روی ازدواج

دانلود تحقیق موانع پیش روی ازدواج

دانلود تحقیق موانع پیش روی ازدواج

دسته بندیعلوم اجتماعی
فرمت فایلdoc
حجم فایل28 کیلو بایت
تعداد صفحات34
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

ازدواج و تشكیل خانواده یكی از حساس ترین تصمیمات دوران زندگی است كه اقدام آن نیاز به بررسی و دقت هوشیاری و مشورت با افراد با تجربه دارد چرا كه غفلت و اشتباه در این زمینه یك عمر پشیمانی را به دنبال خواهد داشت .

برخی از پشیمانی ها زود گذر ند و پس از چندی به دست فراموشی سپرده می شوند اما گاه این پشیمانی با رنج و درد همراه می شوند كه تا پایان عمر ناچا ر به تحمل آن خواهیم بود .

این را همه می دانند و همه می گویند كه ازدواج به این معنی است كه دختر و پسری كه پیوند زناشویی می بندند می باید تا پایان عمر در كنار هم باشند در غم و شادی یكدیگر شریك گردند و از زندگی با یكدیگر لذت ببرند تا بتوانند بهره لازم را از زندگی بر گیرند و فرزندانی شاد سالم و مفید برای خود و خانواده و جامعه تربیت كنند . متاسفانه دستیابی به این اهداف چندان هم آسان نیست .و ازدواج و زندگی زنا شویی جزئیات بسیاری را در بر دارد كه تعداد معدودی از پسران و دختران از آنها آگاهی دارند . در بیشتر موارد پسرها و دخترها از درخواست و هدف خود از ازدواج آگاهی لازم را ندارند و تنها بعد از ازدواج است كه به بسیاری از جزئیات زندگی و اهمیت آن پی می برند و گرفتار مشكلاتی می شوند كه حل آنها به سادگی امكان پذیر نیست .

روابط بین زن و شوهر بسیار حساس و دارای جزئیاتی است كه بسیاری از معیار ها ناتوان از تشخیص مشكل و یا حل آن است و قانون نیز نمی تواند بدرستی در این زمینه قضاوت كند چون عمر و انرژی روانی از دست رفته بر گشت نا پذیر است . ازدواج نا موفق و یا طلاق برای اكثر زن و شوهر ها شكستی غیر قابل جبران محسوب می شود .

ینا براین برای جلوگیری از هر شكستی بهتر است تا آگاهی افراد نسبت به این امر مهم ( ازدواج ) افزایش پیدا كند . كتابهای بسیاری در این زمینه نوشته شده است و نویسندگان بسیاری تلاش كرده اند تا حاصل تحقیقات و تجربیات خود را در اختیار ما قرار دهند .زمانی كه اطلاعات و سطح آگاهی افراد بالا رود می توانند زندگی بهتر و با نشاطی را بوجود آورند .

این تحقیق شامل سه بخش كلی است بخش اول مربوط به تعدادی از كتابها و گزیده ای از داستانهایی كه در مجله بیان شده است . بخش دوم شامل مطالب سه جلد كتاب ‍“ آیا تو گمشده ام هستی “ است در این سه كتاب به مسائلی اشاره شده است كه تصمیم گرفتم آنها را در بخش جداگانه ای بیاورم . بخش سوم شامل پرسشنامه هایی است كه افراد مختلف آنها را پاسخ دادند .

در اینجا لازم است از همكاری كلیه استادان گرامی و دوستان عزیزم كه تجربیات خود را در اختیار اینجانب قرار دادند تشكر كنم .

مطالب كلی این تحقق شامل :

  • مشكلات دوران كودكی
  • مشكلات در انتخاب همسر ( قبل از ازدواج )
  • مشكلات بعد از ازدواج

در این تحقیق سعی بر آن شده تا یك سلسله مباحث مهم و سرنوشت ساز رفتار و كردار روزهای جوا نی را كه در روند زندگی سعادتمند در طول زندگی تاثیر گذار بوده و عدم اطلاع آن قطعاُ در سیر آنان به سوی كمال بازدارنده است به شما عزیزان یادآ ور شوم

مشكلات دوران كودكی

كودكی یكی از مهمترین دوران مراحل زندگی هر فردی است و مشكلات در آن دوران تاثیر بسزایی در مراحل دیگر زندگی دارد. جالب است كه بدانیم كه اكثر مشكلات قبل و بعد از ازدواج ریشه در دوران كودكی هر شخص دارد . یعنی مشكلات دوران كودكی مشكلات قبل از ازدواج مشكلات بعد از ازدواج

پس اگر خوب دقت كنیم متوجه می شویم كه دوران كودكی هر شخص تا چه اندازه در مراحل دیگر زندگی اثر گذار است . بنا براین وظیفه هر پدر و مادری است كه با تربیت صحیح آینده فرزندان خود را تضمین كنند .

پدران و مادران عزیز همیشه تلاش می كنند تا فرزندانشان در آسایش و آرامش زندگی كنند اما متاسفانه به علت ا طلاعات كم والدین و كوتاهی در بعضی مسائل مشكلاتی برای فرزندانشان بوجود می آید كه در آینده آنها بسیار تاثیر گذار است .

عامل اصلی مشكلات :

  • كمبود محبت
  • عدم امنیت
  • ترس

فكر انسان عمل انسان اعم از نگاه سخن گفتن دست زدن راه دفتن و سایر اعمالی كه ار اعضاء و جوارح انسانی سر می زند در یك مركز از بدن او به نام مغز ثبت و ضبط می گردد.رفتار و كردار او در گذشته بدون اینكه از خاطر او رفته باشد او را در مسیر زندگی امید وار یا نا امید قرار می دهد و از آنجایی كه رفتار به تناسب خوبی و زشتی در امید واری زیاد و ناامیدی زیاد تاثیر دارد ما ابتدا به بررسی روان شناسی رشد و سپس رشد از نظر اسلام می پردازیم تا اول اینكه بدانیم بهترین دوران زندگی انسان چه موقعی است و دوم اینكه بعد از شناخت از موقعیت خود از فرصت های از دست نرفته برای خوشبختی و سعادت دنیا و آخرت گام برداریم .

از آنجایی كه انسان موقعیت خود را نمی شناسد دست به كارهای ناشایست می زند . اگر انسان قدر و منزلت خود را از آفرینش بداند همانگونه كه مولای ما حضرت علی (ع) فرمودند : هركس خود را شناحت به تحقیق پروردگار خود را شناحته است . برا ی حفظ ارزشهای نهفته و والای خود تلاش می كند .

تمام بدبختی های انسان از جهل او سرچشمه می گیرد. در این تحقیق تصمیم داریم انشاء ا.. . ضمن بررسی مراحل رشد و نیز خود شناسی به مسائل مربوط به ازدواج هم بپردازیم .

نظریه لورنس كلبرگ در باره رشد :

لورنس كلبرگ روان شناس امریكایی با اینكه معتقد است هیجگونه پیشگویی در باره ارتباط بین سن و رشد اخلاقی صحیح نیست و نیز افراد وقتی به یك مرحله معین از رشد می رسند به طور قابل قبولی ملاحظه ای با یكدیگر متفاوت اند ولی در حین حال در مطالعات او می توان حد و سنی را در طول مراحل رشد اخلاقی مشاهده كرد .

رفتار اخلاقی كودكان در بین سالهای زیر هفت سال دورویه تنبیه یا پاداش است . اما از سنین هفت تا دوازده سالگی یعنی مرحله اخلاق « پسر خوب » و « دختر خوب » بودن در رفتار اخلاقی این سنین مشاهده شده است . مرحله دیگر 12 تا 15 سالگی یعنی دوران نوجوانی است كه در این دوران مرحله اخلاق بر پایه قانون و نظم می شود كه ما این دوران را دوران « ممیزی یا دوران تشخیص » می نامیم و بالاخره مراحل نهایی رشد از سنین 15 سال به بالا كه افراد توانایی كافی برای تفكر انتزاعی و مجرد را پیدا كرده و به آخرین مرحله رشد ذهنی نائل می شوند .[1]

[1] ( اسداللهی فرد / گفتنیهای ازدواج )

فایل ورد 34 ص

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

About جزوه

Check Also

دانلود.:: پاورپوینت کتاب بررسی مسائل اجتماعی ایران (گروه مؤلفان)

پاورپوینت کتاب بررسی مسائل اجتماعی ایران (گروه مؤلفان) دسته بندی علوم اجتماعی فرمت فایل ppt …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *