دوشنبه , سپتامبر 16 2019
Breaking News
Home / هنر و گرافیک / دانلود تحقیق كمدی الهی در ادبیات جهان

دانلود تحقیق كمدی الهی در ادبیات جهان

دانلود تحقیق كمدی الهی در ادبیات جهان

دسته بندیهنر و گرافیک
فرمت فایلdoc
حجم فایل12 کیلو بایت
تعداد صفحات14
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

نخستین زبانی كه كمدی الهی بدان ترجمه شده است اسپانیایی بوده است. از زمان دانته به بعد علاوه بر محققین و دانشمندان كه به تفسیر این كتاب پرداختند و علاوه بردانته شناسان كه مأموریت یافتند هفته‌ای یك بار كمدی الهی را در كلیساها و مراكز عمومی‌و میدانها برای مردم معنی كنند نقاشان و مجسمه‌سازان بزرگی نظیر«بوتیچلی» نقاش بزرگ قرن 15 مقارن با دوران رنسانس و «ویلیام بلیك» شاعر و هنرمند بزرگ انگلیسی قرن 18 و نقاشانی چون «دلاكروا» و نقاش و حجار بزرگ قرن 19 فرانسه «گوستاودوره» نیز بی كار ننشسته و آثار بسیار زیادی دربارة‌ كمدی الهی خلق كردند حتی در كلیسای جلفای اصفهان هم تابلویی از دوزخ است كه به احتمال زیاد از دوزخ دانته الهام گرفته شده است.

تقریباً تمام محققین عالم ادب مغرب زمین دانته را یكی از سه شاعری شمرده‌اند كه اعظم شعرای جهان لقب دارند. این سه تن عبارتند از: «همر، دانته و شكسپیر» و بیست سال پیش كه مراسم هزارة‌ فردوسی در جهان برپاشد حضار اظهار عقیده كردند كه فردوسی نیز یكی از آن جمع است تا این چهار شاعر اركان اربعه ادب جهان باشند.

از نظر غربیان مقام دانته چنان بلند است كه غالباً پایان دوران قرون وسطی را از زمانی می‌دانند كه كمدی الهی این شاعر نوشته شده است و این دوره را دوران فروغ رنسانس می‌دانند.

همچنین نظریات جالبی در مورد كمدی الهی از جانب بزرگان ادب جهان وجود دارد كه از جمله آن می‌توان به نظر « شاتوبریان» نویسنده بزرگ فرانسوی اشاره كرد كه می‌گوید: « از این توده در آمیخته و فشرده استعارات و تمثیلات قرون وسطائی كه با مقیاس ذوق امروزی ما به نظر ثقیل و غیر قابل هضم می‌آید قاعدتاَ باید اثری خسته كننده و ملال‌انگیز پدید آید ولی از همین مجموع با دست دانته یكی از بزرگترین شاهكارهای ادبیات جهان پدید آمده است.»

و یا « ادگاركنیه» فیلسوف و مورخ معروف فرانسوی می‌گوید:

« كمدی الهی اودیسه جهان مسیحیت است. سفر نوع انسان است به دیار ابدیت و راهی است كه از آدمی‌شروع می‌شود و به خداوند پایان می‌یابد.»

زندگی دانته

دانته آلیگیری در ماه مه سال 1265 در شهر فلورانس به دنیا آمد، دوران كودكی خود را در محیط بسیار آشفته كه حاصل جنگهای داخلی بین دو گروه « گوئلفی» ( طرفدار پاپ آزادی ایتالیا از نفوذ آلمان بودند كه خاندان دانته هم از این گروه بودند) و « گیبلینی» ( طرفدار امپراطوری مقدس رم و ژرمن بود، ) گذراند.

از تحصیلات اولیه او اطلاعات چندانی در دست نیست. ظاهراَ وی در دانشگاه « بولوینا» كه در آن عصر شهرت خاص داشت و نیز در دارالتعلیم فرقه مذهبی « برادران كهتر» ( برادران روحانی فقیر) در شهر سانتا كروچه تحصیل كرد وی قسمت عمدة‌ رشد فكری و فلسفی خود را مرهون دانشمند بزرگی بنام « برونتولاتینی» بود.

در دوران كودكی عاشق دختری به نام « بئاتریس» شد و همین دختر راهنمای سفر دانته به بهشت بود ده سال بعد وی نخستین نغمه‌های عاشقانه خود را به خاطر این دختر سرود. ولی این عشق تا آخر به صورت افلاطونی باقی ماند. زیرا بئاتریس با مردی دیگر ازدواج كرد و اندكی بعد در سال 1290 در 24 سالگی مرد. این مرگ نابهنگام روح دانته را تكان داد و او را كه هنوز شاعری تازه كار بود چنان آماده شاعری كرد كه عاقبت بصورت یكی از بزرگترین شاعران تاریخ جهانش درآورد.

در سال 1293 وی شاعر مشهوری شده بود و یكی از رهبران مكتب ادبی به نام « سبك ملایم نو» به شمار می‌رفت این سبك شبیه سبك رمانیتك قرن نوزدهم طرفدار بیان احساسات و عواطف قبلی بود.

دانته در سن سی‌سالگی به فعالیتهای سیاسی پرداخت و به علت مخالفتهایی كه با پاپ انجام داده بود تبعید و از فلورانس رانده شد و به شهرهای مختلفی سفر كرد ولی آخرین منزل این سفر غربت 20 ساله شهر « راونا» بود و دانته در همین شهر تا سال 1321 اقامت كرد و سرانجام در همین سال در سن 56 سالگی دار فانی را وداع گفت.

آثار دانته

به جزء كمدی الهی كه اثر برجسته دانته است و در صفحات بعدی درباره آن توضیح داده خواهد شد وی چندین اثر منظوم و منثور دیگر دارد كه بعضی از آنها به لاتین و بعضی دیگر به ایتالیایی نوشته شده كه اسامی‌آنها بدین قرار است:

زندگانی نو، ضیافت، سلطنت، آهنگها

كمدی الهی

كمدی الهی كه از بزرگترین آثار دانته و شاهكارهای ایتالیا محصول غربت بیست ساله و دربدری دانته است، خود دانته این كتاب را فقط كمدی نامیده و لقب الهی در حدود سه قرن بعد یعنی در قرن شانزدهم میلادی به آن اضافه شده است. اطلاق كلمة كمدی بدان معنی كه ما امروزه از آن استفاده می‌كنیم نیست خود دانته توضیح می‌دهد : « كمدی یعنی اثری با سبك عامیانه، زیرا كمدی ماجرایی است كه بد شروع می‌شود و به حسن عاقبت پایان می‌یابد.»

این مجموعه بطور كلی شامل صد سرود است به طوریكه قسمتهای سه گانه آن یعنی دوزخ و بهشت به سی وسه سرود تقسیم می‌شود به اضافة سرود اول دوزخ كه در حقیقت مقدمه‌ای بر تمام « كمدی الهی» به شمار می‌رود. هر سرود به بندهای سه مصراعی تقسیم شده و به صورت متفاوت از صدوده تا صدو شصت مصراع را شامل می‌شود.

دوزخ و بهشت و برزخ هر كدام شامل ده طبه‌اند كه عبارتند از: طبقات نه گانه جهنم ( با ضافه طبقه مقدماتی آن)، طبقات هفتگانه برزخ ( با ضمانه جزیره برزخ، و طبقه مقدماتی و بهشت زمینی) و طبقات نه گانه بهشت ( باضافه عرض اعلی). بنابراین دانته بطور كلی 30 طبقه را از اول تا به آخر سفر خود طی می‌كند.

فایل ورد 14 ص

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

About جزوه

Check Also

طرح لایه باز کارت ویزیت مدیریتی

طرح لایه باز کارت ویزیت مدیریتی طرح لایه باز کارت ویزیت مدیریتی قابل ویرایش با …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *